Uzdrowisko Hajduszoboszlo

Hajdúszoboszló to przede wszystkim jedno z największych w Europie kąpielisk termalnych (rozciąga się na powierzchni 30 hektarów). Temperatura wody w basenach wynosi od 24 do 38 stopni Celsjusza. Hajdúszoboszló to najsłynniejsze uzdrowisko na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, którego największą atrakcją jest ośrodek rekreacyjny ze słynnym spa, odkrytym kompleksem basenów, parkiem wodnym i kompleksem Aqua-Palace. Przez cały rok obiekt oferuje wiele niezapomnianych atrakcji kuracjuszom, wczasowiczom, rodzinom i grupom przyjaciół. Baseny lecznicze o niezwykłych właściwościach terapeutycznych oraz proponowane różnorodne zabiegi przynoszą ulgę przy wielu dolegliwościach. Ale to nie wszystko - Zapraszamy!

 

Hajdúszoboszló to przede wszystkim jedno z najwiekszych w Europie kąpielisk termalnych (rozciąga się na powierzchni 30 hektarów). Temperatura wody w basenach wynosi od 24 do 38 stopni Celsjusza. Ale to nie wszystko - Zapraszamy!

 

Hajdúszoboszló położone jest w regionie Hajdú-Bihar, północno-wschodniej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, 200 km na wschód od Budapesztu oraz 20 km na południowy zachód od Debreczyna. Cechą charakterystyczną tego obszaru jest obfite nasłonecznienie, średnio dwa tysiące godzin słońca rocznie, niekiedy nawet więcej. Liczba dni letnich o średniej temperaturze 25C sięga 80-85 w ciągu roku, co dowodzi, ze kraina ta jest najbardziej słonecznym miejscem na Węgrzech. Bogactwem tej części kraju są płodne ziemie uprawne, złoża gazu ziemnego oraz wody lecznicze. Panujący na kąpielisku i w otaczającym go parku mikroklimat przyspiesza proces leczenia dzięki wysokiej zawartości jodowych i solankowych oparów.

 

Główną atrakcją Hajdúszoboszló jest Hungarospa, ze swoimi licznymi krytymi i odkrytymi, leczniczymi i rekreacyjnymi basenami, placem zabaw dla dzieci i licznymi brodzikami. Niewątpliwie największa sensacją SPA, w pozytywnym tego słowa znaczeniu jest olbrzymi basen o powierzchni ponad 6000m2. Krystalicznie czysta woda, wybrzeże z piaskiem morskim, drzewa palmowe, statek piracki i latarnia morska, a nawet wyspa nudystów. Dalej basen ze sztuczną falą, basen pływacki, jak również Aquapark ze strefą Extrem Zona. Długo można by wymieniać wszystkie znajdujące się tu, wywołujące uśmiech lub dreszczyk emocji atrakcje. Do dyspozycji odwiedzających są również boiska do gry w plażową piłkę nożną i siatkową, minigolfa czy ping-ponga. Na terenie kąpieliska organizowane są liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe np. bale na kąpielisku, pokazy mody, występy zespołów tanecznych czy imprezy np. na Dzień Dziecka.

 

Woda termalna wydobywana jest z głębokości 1090,87 metrów już od prawie 100 lat. Swe znakomite działanie lecznicze zawdzięcza licznym składnikom (jod, brom, sól kuchenna, węglowodory, związany z bitumenem estrogen, oraz tytan, miedźŸ, cynk, srebro, bar i wanad w postaci elementów śladowych). Ta apteka natury - fachowo zastosowana - może być balsamem na wiele schorzeń, środkiem łagodzącym cierpienia i dolegliwości. Baseny, wypełnione wodą leczniczą o różnej temperaturze, zabiegi balneologiczne lub fizykoterapeutyczne całkowicie lub częściowo leczą na przykład następujące choroby: schorzenia powstałe na tle operacji chirurgicznych, na tle nerwowym, internistycznym lub dermatologicznym, ponadto choroby układu ruchowego, stany po wylewie do mózgu i po operacjach ortopedycznych, paraliże, przewlekłe bóle końcówek nerwowych, czyraki kończyn dolnych, ginekologiczne stany zapalne, bezpłodność, schorzenia prostaty, egzemę, łuszczycę, skrzywienia kręgosłupa, rozmaite zwapnienia. Należy jednak pamiętać o konsultacjach z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji na „własną rękę”, aby mieć pewność ze nie występują żadne przeciwwskazania. Z praktyki wynika, ze spośród stosujących się do wskazań lekarskich pacjentów u ponad 90% następuje szybka i znaczna poprawa.

 

Dalsze atrakcje kurortu to:

 

 Kryta pływalnia Árpad

otwarta w roku 1992, o standardach międzynarodowych. Jest to basen pływacki o długości 50 m, 8 torów pływackich, woda o temperaturze 25-27C. W 2002 obiekt rozbudowano o basen do nauki pływania dla najmłodszych, dwa baseny z kamieniami, basen wypoczynkowy oraz saunę.

 

Aqua Palace

powstał jako część największego kąpieliska w Europie. 15.000 m2 przestrzeni przy basenach, 1600m2 powierzchni wody, jednocześnie mogących pomieścić do 1000 osób. To wszystko pod dachem Aqua Palace, gdzie do dyspozycji gości jest ponad 10 rożnych basenów, z woda o temperaturze do 36C. A tam kąpiele termalne, basen jako sala kinowa, basen tropikalny, kąpiel w jaskini lodowej, w grocie, w Gangesie, czy w łaźni rzymskiej, kąpiel morska oraz basen ze zjeżdżalniami. Jako oferta specjalna basen dla niemowlaków i rodzin z małymi dziećmi. Dodatkowo pokoje zabaw i odpoczynku dla najmłodszych.

Do dyspozycji gości są również sauny fińskie, kąpiele parowe, sauny z podczerwienią, prysznic z masażem, 3 prywatne jednostki basenowe z Jacuzzi i sauną, 2 tory do surfingu dla amatorów sportów wodnych, basem sportowy, siłownia, sala gimnastyczna, 2 korty do squasha, salon piękności, leżące i stojące solaria. Aqua Palace proponuje również masaż tajski oraz alternatywne metody masażu.

 

Stale wystawy w Hajdúszoboszló :

 

Bocskai István Múzeum (Muzeum im. Stefana Bocskaiego)

Historia i folklor Hajdúszoboszló (Bocskai u. 12)

Sztuka ludowa regionu Hajduckiego (Bosckai u. 21)

Wybrane dzieła Gustáva Cseha i László Miskolcziego (Múzeumi Galéria, Bocskai u. 11)

Wybrane dzieła współczesnych artystów krajowych i zagranicznych (Nemzetközi Modern Múzeum, Bocskai u. 14)

 

Csanády-Ház & Boroshaz

Dom mieszczański Csanádych & Pijalnia win (Csanády tér 8)

Jest to jeden z najstarszych domów ludowych.

 

Czeglédy-Féle Hagyományos Lakóház

Tradycyjny dom mieszkalny (Vasvári Pál 40)

 

Kościoły

Zbór kalwiński (Hősök tere)

Kościół rzymsko-katolicki (Bocskai u.)

Kościół grekokatolicki (Szilfákalija u.)

 

Aero Klub Hajdúszoboszló

(Huba utca)

Letnie lotnisko z możliwością lotów widokowych, paralotnie, szybowce, balony, skoki spadachronowe. 

 Teren o powierzchni 100 hektarów.

 

Nádaspart horgásztó és szabadidós park

(dojazd ulica Ady Endre w kierunku Nagyhegyes)

Zarybione jezioro i park rekreacyjny dla miłośników wędkowania, bądź dla poszukujących ciszy obserwatorów natury (ptactwo, roślinność).

www.nadaspart.hu


 

Tor gokartowy

(dojazd ulica Pávai Vajna)

Długość toru 300m, oświetlony wieczorem, czynny nawet przy mokrym torze dla sprawdzenia umiejętności kierowców, tor posiada system kwalifikacji.

www.gokarthajduszoboszlo.hu

 

Galeria

 

Wybrane obiekty:

 

Aby zobaczyć pełną listę przejdź do rezerwacji

Wyślij zapytanie